Turystyka na Ukrainie


Strona główna -> Ukraina -> Turystyka na Ukrainie
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


W dużych miastach jest wiele kin, teatrów i sal koncertowych, gdzie można posłuchać zarówno dawnej, jak i współczesnej muzyki. Ceny biletów nie są wysokie. Są także restauracje, kasyna i kluby nocne. Programy telewizyjne nadawane są na 10 kanałach ukraińskich i kilku rosyjskich. Powszechna jest telewizja kablowa i satelitarna.


Truskawiec jest najsłynniejszym uzdrowiskiem w Galicjii

Prasa i książki

W księgarniach jest obfitość książek. Wśród wydawnictw obcojęzycznych najwięcej jest książek w języku rosyjskim; znacznie trudniej o książki w innych językach. Licznie reprezentowane są tytuły prasowe – zarówno dzienniki, jak i periodyki. Wychodzą one w języku ukraińskim i rosyjskim, a niektóre są dwujęzyczne. Trzy tytuły wychodzą w języku angielskim: Kiev Post, Ukraine Weekly i The Day. W Kijowie i większych miastach dostępne są angielskie, amerykańskie, francuskie, niemieckie i włoskie gazety.

Kijów

Kijów jest pięknym miastem, z wieloma zabytkami historycznymi, ciekawymi muzeami i zbiorami sztuki. Słynie ze swoich parków i zieleni. Oferuje wiele możliwości rekreacji: plażę nad brzegiem Dniepru, wycieczki statkiem po rzece, korty tenisowe, baseny itp. Z zabytków budownictwa sakralnego znajdujących się w Kijowie, dwa najbardziej znane zostały w 1990 roku wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są to cerkiew Świętej Zofii, zbudowana w XI wieku jako symbol „nowego Konstantynopola” i słynny zespół pustelni anachoretów, znany jako Ławra Peczerska. Spośród obiektów historycznych zlokalizowanych w innych miastach, na liście UNESCO znajduje się jeszcze od 1998 roku, historyczne centrum Lwowa ze wspaniałymi zabytkami urbanistycznymi.

Krym

Ukraina ma wiele miejscowości wypoczynkowych i uzdrowisk na wybrzeżach Morza Czarnego. Najsłynniejsze znajdują się na Krymie, gdzie średnia temperatura latem wynosi 24 °C, zimą nie spada poniżej 0 °C, a temperatura wody wynosi 20 °C. Dwie trzecie Krymu pokrywają stepy, a jedną trzecią stanowią góry, które schodząc do samego morza tworzą malownicze urwiska. Obfitość zabytków budownictwa greckiego i rzymskiego oraz znane uzdrowiska, jak Sewastopol, Jałta, Ałuszta, Eupatoria, Liwadia i inne, przyciągają turystów. Rejs statkiem w dół Dniepru od Kijowa do Odessy obfituje w atrakcje. Oprócz wspaniałych soborów Spasskiego i Świętego Ducha w Chersoniu, można zobaczyć występy Zaporoskiego Teatru Konnego „Kozacy Zaporoscy”, założonego na wyspie Hortyca, najstarszej siedzibie Siczy zaporoskiej. Rejs kończy się w Odessie, gdzie, oprócz pomnika Richelieu137 oraz gmachu Teatru Opery i Baletu z 1880 roku, atrakcją turystyczną są słynne schody „potiomkinowskie” zbudowane w latach 1837–1842, łączące bulwar nadmorski z portem.

Zachodnia Ukraina

Bliżej niż Krym leży Zachodnia Ukraina, łatwo dostępna dla polskich turystów przyjeżdżających na jedno- lub kilkudniowe wycieczki. Doskonałym celem takiej krótkiej wycieczki może być Żółkiew z kolegiatą św. Wawrzyńca, renesansową synagogą ufundowaną przez Jana III Sobieskiego oraz pałacem Żółkiewskich. W pobliżu Lwowa leżą Brody z Wielką Synagogą, starym kirkutem i pięcioboczną cytadelą, w której znajduje się pałac Potockich. Na wschód od Lwowa leży Złoczów, słynne niegdyś centrum chasydyzmu. Najważniejszymi zabytkami tego miasta jest zamek Sobieskich i ufundowany przez rodzinę Sobieskich kościół parafialny, a także XVI-wieczna cerkiew św. Mikołaja. 137 Francuski książę A.E. Richelieu był na przełomie XVIII i XIX wieku burmistrzem Odessy; przyczynił się do rozwoju portu i miasta; chciał, by Odessa była piękniejsza niż Paryż.

Borysław

Na południe od Lwowa leży Borysław, w którym w XIX wieku odkryto złoża ropy naftowej. Dziś jego mieszkańcy oprowadzają turystów po polach naftowych z nieczynnymi szybami. W pobliżu Borysławia leży Drohobycz – miasto rodzinne Brunona Schulza. Niezniszczone w czasie II wojny światowej, zachowało dawne ulice z willami przedwojennych naftowych krezusów. W Drohobyczu godne polecenia są: ufundowany przez Kazimierza Wielkiego kościół św. Bartłomieja z potężną dzwonnicą i zachowanymi z tamtych czasów elementami wyposażenia wnętrza oraz cerkiew św. Jerzego, która jest najstarszym zabytkiem kultury ludowej na Rusi Halickiej.

Truskawiec

Blisko granicy z Polską leży Truskawiec, najsłynniejsze przed wojną uzdrowisko w Galicji. Zachowały się jeszcze oryginalne ujęcia leczniczej wody i sporo starych pensjonatów. Jego atutem jest znakomite położenie i wody mineralne, z których najbardziej znana jest „Naftusia”, zawierająca elementy organiczne pochodzące z ropy naftowej. Leczy się tu choroby układu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, nerek i układu moczowego oraz choroby kobiece. Po wojnie wybudowano 19 potężnych wielopiętrowych sanatoriów, przekształcając ten kurort w uzdrowisko dla „mas pracujących” i miejsce obozów dla dzieci z całego ZSRR. Sanatoria z komfortowo wyposażonymi pokojami i kompleksami medyczno-rehabilitacyjnymi są pięknie położone w rezerwatach leśnych, a niektóre z nich mają własne jeziora, w których można pływać i łowić ryby. Turnusy trwają z reguły 24 dni i kosztują (łącznie z zabiegami) od 360 do 1392, w zależności od pokoju. Dopiero niedawno do truskawieckich sanatoriów zaczęli przyjeżdżać polscy kuracjusze. Czternastodniowe pobyty organizuje biuro Gromady w Rzeszowie. Zainteresowani mogą uzyskać informacje o sanatoriach na stronie internetowej zarządu uzdrowiska: www.truskavec.com.ua.

Krzemieniec

Krzemieniec, rodzinne miasto Juliusza Słowackiego, wymaga pobytu dłuższego niż jednodniowy. Znajdują się tu liczne kościoły i klasztory. Krzemienieckie biura turystyczne organizują wycieczki na Górę Bony – najwyższe wzniesienie na Wołyniu. Na szczycie tej góry są jeszcze ruiny zamku królowej Bony, zniszczonego w czasie powstania Bohdana Chmielnickiego. Na miejscowym cmentarzu znajduje się grób
matki Juliusza Słowackiego.

Sławsko

W odległości 120 km od Lwowa, w Bieszczadach, na wysokości 600 metrów n.p.m. leży miejscowość Sławsko, które dla Lwowa, Kołomyi i Iwano-Frankowska jest tym, czym Zakopane dla Krakowa. Na otaczające Sławsko szczyty prowadzą wyciągi krzesełkowe. Całodzienny karnet to równowartość 3,5. Schroniska górskie są bardzo skromne, ale w mieście są hotele i kwatery prywatne, gdzie za nocleg i dwa posiłki dziennie płaci się równowartość 8. Okolice Sławska są niezwykle malownicze i mogą stanowić prawdziwy raj zarówno dla miłośników narciarstwa biegowego, jak i etnografii.Ukraina - miasta

Bakczysaraj Charków Chocim Czarnobyl Dniepr Donieck Drohobycz Eupatoria
Kamieniec Kamieniec Podolski Kijów Krym Krzemieniec Lwów Odessa


Ukraina - co warto wiedziećUkraina - Święta na Ukrainie Święta na Ukrainie
Na Ukrainie obchodzi się wiele różnych świąt, a z każdym ...
Ukraina - Tradycje na Ukrainie Tradycje na Ukrainie
Zgodnie z tradycją tydzień po Wielkanocy (według kalendarza juliańskiego) ...
Ukraina - Ciekawostki o Ukrainie Ciekawostki o Ukrainie
Na Ukrainie dużo popularniejszą od chipsów przekąską są rozmaite ...
Ukraina - Kuchnia Ukraińska Kuchnia Ukraińska
W kuchni ukraińskiej dominują potrawy mączne, ziemniaki i kasze. ...
Ukraina - Ukraina mapa Ukraina mapa
Ukraina - Co warto zobaczyć na Ukrainie Co warto zobaczyć na Ukrainie
Ukraina jest krajem ciągłych przekształceń. Wiele klasycznych zabytkowych ...
Ukraina - Pomarańczowa Rewolucja Pomarańczowa Rewolucja
Pomarańczowa Rewolucja to niezwykle ważne dla ukraińskiej demokracji wydarzenie, ...
Ukraina - Ukraina a Rosja Ukraina a Rosja
Po podpisaniu 8 grudnia 1991 roku porozumienia o utworzeniu Wspólnoty Niepodległych ...
Ukraina - Kutia Kutia
Kuchnie regionalne całego świata posiadają swoje własne specyficzne dania, ...
Ukraina - Park Zofiówka w Humaniu Park Zofiówka w Humaniu
Nie raz już w historii świata miłość mężczyzny do kobiety ...
Ukraina - Marszrutki Marszrutki
Wybierając się na wschód na wakacje lub typowo turystyczny wypad warto ...
Ukraina - Przepisy drogowe na Ukrainie Przepisy drogowe na Ukrainie
Prawo jazdy na Ukrainie może zdobyć osoba, która ukończyła 18 lat.Obowiązkowym wyposażeniem ...
Ukraina - Przekraczanie granicy z Ukrainą Przekraczanie granicy z Ukrainą
Obywatele krajów, z którymi Ukraina podpisała umowy o ruchu bezwizowym ...
Ukraina - Podróżowanie samochodem po Ukrainie Podróżowanie samochodem po Ukrainie
Drogi są przeważnie złej jakości, a sieć warsztatów ...
Ukraina - Zasoby naturalne i surowce energetyczne Zasoby naturalne i surowce energetyczne
Ukraina posiada niezwykle bogate zasoby surowców. Najważniejsze z nich to ...
Ukraina - Geografia Ukrainy Geografia Ukrainy
Ukraina położona nad Morzami Azowskim i Czarnym, obejmująca obszar blisko 604 km2 ...
Ukraina - Gospodarka Ukrainy Gospodarka Ukrainy
Od czasów ZSRR Ukraina jest krajem rolniczo – przemysłowym. W chwili obecnej, mimo że ...
Ukraina - Historia Ukrainy Historia Ukrainy
Historia Ukrainy sięga wieków średnich. Stolicą państwa staroruskiego ...
Ukraina - Ludność Ukrainy Ludność Ukrainy
Według danych z sierpnia 2004 roku, liczba ludności Ukrainy wynosi 47,441 mln, z czego ...
Ukraina - Podział administracyjny Ukrainy Podział administracyjny Ukrainy
Stolicą Ukrainy jest Kijów. Na terytorium Ukrainy wyodrębniono 24 obwody stanowiące ...
Ukraina - Ustrój polityczny na Ukrainie Ustrój polityczny na Ukrainie
W czasach ZSRR Ukraina była drugą co do wielkości, po Rosji, republiką. ...
Ukraina - System sądowniczy System sądowniczy
System sądowniczy obejmuje Sąd Najwyższy, sądy powszechne i sądy ...
Ukraina - Ukraina a Unia Europejska Ukraina a Unia Europejska
Strategia unijna wobec Ukrainy, będąca konsekwencją wcześniej podpisanego ...

Turystyka na Ukrainie - komentarze:


Turystyka na Ukrainie komentarz Lui M
2013-03-04 13:33:55
piękny kraj, który warto zobaczyć - w szczególności Lwow , który jest cudowny. Kilka zdjęć można zobaczyć na: polkanakresach blogspot com (w miejsce spacji należy wpisać kropki)


Turystyka na Ukrainie - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies